Kdo byla Marie Montessori?

Maria Montessori se narodila v roce 1870 v Itálii. Vyrůstala v Římě v akademickém prostředí, sama studovala matematiku a inženýrství na technické škole, poté medicínu na univerzitě v Římě. Stala se první ženou, která v Itálii získala diplom medicíny.

Jako lékařka se úspěšně zabývala výchovou dětí odmítnutých svými rodiči a dále se rozhodla plně věnovat pedagogice. Své první zkušenosti získávala při práci s dětmi postiženými, později přišla na to, že se tyto poznatky dají uplatnit na všechny děti.

Možnost vyzkoušet své metody dostala, když se starala o asi 60 dětí ve věku od tří do sedmi let z chudého a zaostalého předměstí, pro které založila první Casa di Bambini (Dětský dům). Zaznamenala ještě silnější odezvu na svůj pedagogický přístup než dříve. Začala proto zakládat další školy a také vychovávat své následovníky, kteří dnes pracují po celém světě.

Za svůj celoživotní humanistický postoj byla dvakrát navržena na Nobelovu cenu míru. V anketě New York Times byla v roce 1950 vyhlášena nejpozoruhodnější ženou první poloviny 20.století.

Montessori zemřela roku 1952 v Holandsku, její dílo je ale respektováno a dodnes využíváno ve vzdělávacích systémech celého světa, její jméno je součástí názvů sdružení a škol ve Spojených státech, Evropě a Asii, Austrálii i Africe.


[ ^ k obsahu ^ ]